Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

História obce

História obce Lišov

História našej obce siaha až do doby kamennej neolitua to mladšej lengyelskej  kultúry okolo rokov 3200 - 2900 pnl. Tu sa stretávame s prvými medenými nástrojmi nájdenými na našom území.

Neskôr v strednej dobe bronzovej 1500 - 1100 rokov pnl. sa na návrší nachádzali sídliská ľudu lužickej kultúry, kde sa našli keramické nádoby z pohrebiska umiestnené v Slovenskom národnom múzeu v Martine

Prvá písomná zmienka o Lišove pochádza z rokov 1235 - 1270, kde sa obec Lysou spomína ako zemiansky majetok. V 15. storočí aj na Lišov prišlo niekoľko českých a moravských exulantov, ktorí tu založili pivovar a pestovali chmeľ na časti chotára, ktorý sa dodnes volá Chmelnice. V 16.storočí sme patrili hradu Levice, v 17. storočí rodine grófa Pállfyho a v 18. storočí kniežaťu  Esterházymu o čom svedčia aj zápisy v zachovalom Horskom protokole, akejsi miestnej viničnej pozemkovej knihe.

V roku 1554 obec prepadli Turci, v roku 1715 mala obec mlyn  a od roku 1749 máme zachovanúprvú matriku, kde sa spomína, že obecní pastieri mali za kmotrov farárov, alebo rechtorov.

Zhubný požiar v roku 1857 zničil tretinu dediny, čo malo za následok rýchly rozvoj kamenných stavieb. Na jej opravu prispel aj cisár, ktorý obci poukázal 500 zlatých. . Od roku 1858 sa už všetky zápisnice podpisovali v dôsledku všeobecnej znalosti písania aj u najstarších.

Obyvateľstvo sa zaoberalo vinohradníctvom, ovocinárstvom, dobytkárstvom a potom roľníctvom. Pred 1. svetovou vojnou odchádzali z Lišova celé vozy ovocia na juh do Budapešti a Viedne, najmä slivky. Nepredané ovocie sušili, v zime sušené varili. Veľa ovocia spracovali aj na pálenku.

Domy pokryté slamou mali chyžu, pitvor, komoru a maštaľ. Máme pôvodný lišovský kroj, pracovný a sviatočný, bohato zdobené party.

stare_obydlia_lisov.jpg      stare_obydlia_lisov1.jpg

V takýchto obydliach sa žilo v Lišove ešte v 60-tych rokoch minulého storočia

Cez 2. svetovú vojnu vychádzali u nás lišovské noviny - Lišovská pravda, bol založený Lišovský sedliacky spevokol s vlastnými lišovskými piesňami. V jeho krokoch potom voľne pokračovala v sedemdesiatych rokoch Lišovianka. Máme pôvodné lišovské hádanky, príslovia a porekadlá.

Škola

Roku 1787 začala sa škola staveti. Bola to drevená táflou a dubovými stolcami opatrená škola. Deti sa učili Katecheris sacra, zdravotný katechyzmus, biblické histórie, históriu vlasti / secundum semianium /, zemepis a počty. Dňa 18.05.1849 cirkev zrútila starú drevenú školu a postavila ešte v tom roku murovanú. Roku 1912 bola vystavená nová škola, ktorá stojí dodnes. Mená rechtorov sú zaznamenané od roku 1647. Ako prvý je zapísaný Michal Bartalovič.

Kostol

Podľa dokumentov lišovský kostol stojí od roku 1590. Potom boli robené mnohé obnovy kostola a to v roku 1776, 1871, 1934, 1950. V roku 1856 bol kostol zväčšený, 1869 postavená nová veža a dve vežičky. Prvý organ sa datuje z roku 1745, jeho obnovenie v roku 1871. Terajší organ je z roku 1922. Mená evanjelických farárov sú zdokumentovvané od roku 1626, kedy tu pôsobil Ján Petrovický.

V lete 2011 prebehla renovácia kostolných zvonov.

kostol Lišov

Elektronická podateľňa